MIR SE VINI ...:::WWW.AHG-CREW.TK:::...
 
ForumPortaliCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 mic sokoli

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Pz . Blade

avatar


MesazhTitulli: mic sokoli   Tue Jan 26, 2010 10:28 pm

Mic Sokoli lindi në vitin 1839 në Fang të Bujanit, Rrethi i Tropojës dhe vdiq në vitin 1881, ishte luftëtar i shquar i Lidhjes Shqiptare të Prizrenit, Hero i Popullit.

Mic Sokoli rrjedh nga një familje patriotësh.

Udhëhoqi njësi të mëdha luftarake të Lidhjes në shumë beteja. Mori pjesë në luftimet e Gjakovës kundër Mehmet Ali Pashës, u dallua në betejën e Nokshiqit kundër agresorëve malazezë, luftoi në Plavë e Guci, në Hot, Grudë, Tuz, Prizren, Gjakovë, Ferizaj, Gjilan, Shkup.

Në betejën e Slivovës (prill 1881) kundër forcave osmane të Dervish Pashës kreu një akt trimërie të rrallë duke i vënë gjoksin topit të armikut dhe ra heroikisht në fushën e betejës duke frymezuar te gjithe luftetaret e tjere te vazhdojne luften me trimeri e krenari.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
mic sokoli
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Bardh Sokoli:NË MBROJTJE TË DINJITETIT TË FAMILJES DHE TË UÇK-SË, GANI GECI GRUSHTON XHAVIT HALITIN
» Prof. dr.sc.Akil Mark Koci:“Vogëlushja pianiste, Gaia Sokoli, mahnit publikun italian e jo vetëm”
» Ramadan Sokoli, figurë e ndritur e kulturës kombëtare
» Pal Sokoli:NËNA TEREZË PËR NE, NE PËR NËNËN
» Pal Sokoli: ORA LETRARE"PAVARËSIA E KOSOVËS"NE KOBLENZ-GJERMANI

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
....:::AHG-CREW:::.... :: Historia,gjuha dhe arti Shqiptar-
Kërce tek: