MIR SE VINI ...:::WWW.AHG-CREW.TK:::...
 
ForumPortaliCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Gjon Kastrioti

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Pz . Blade

avatar


MesazhTitulli: Gjon Kastrioti   Tue Jan 26, 2010 10:27 pm

Gjon Kastrioti (? - 1442) ishte babai i heroit tonë kombëtar Skënderbeut. Gjon Kastrioti ishte princi i zonës përreth Krujës. Siç ishte zakon ndër fisnikët shqiptarë, djemtë e tij iu morën peng nga oborri osman për tu siguruar që Gjon Kastrioti të mos i luftonte turqit dhe të ishte besnik ndaj Perandorisë osmane.

Në vitin 1430, Gjon Kastrioti udhëhoqi një kryengritje të pasuksesshme kundër osmanëve në qytetin e Krujës.

Vdekja e tij në vitin 1442 nxiti Sulltan Muratin e II të pushtonte shpejt zonën qëndrore të Shqipërisë, Krujën
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Gjon Kastrioti
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Gjon Buzuku
» Gjergj Kastrioti - Skënderbeu, prijësi dhe heroi më i madh në histori
» Mr.sc.Nue Oroshi-Historian:Dedë Gjon Luli u vra nga dora e kriminelit serb, kapetan Gjura
» Gjon Neçaj: Familja e Niman Sylës - Derë e njohur e fisit të Krasniqes
» Gjon Neçaj: Zbulohet pasaporta e Bajram Currit

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
....:::AHG-CREW:::.... :: Historia,gjuha dhe arti Shqiptar-
Kërce tek: